Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

30 lecie zespołu Walczanki

Trzydzieści lat temu zrodził się pomysł nauczycielki z Zabierzowa Marii Nadolskiej powołania zespołu, który zachowałby przed zapomnieniem piękne pieśniczki ludowe. I tak przy Kole Gospodyń Wiejskich w Walcach zebrały się dziewczęta, które pod kierownictwem Elżbiety Kozubek zaczęły śpiewać.
„Walczankom” patronowała Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Walcach, która zasponsorowała stroje ludowe, a pierwszym nauczycielem śpiewu został wybitny znawca śląskiego folkloru Piotr Świerc z Gogolina. W 1983 roku kierownikiem zespołu została Maria Żmija – Glombik i prowadzi go do dzisiaj.
Śląskie dziewczyny w pięknych strojach ładnie śpiewając szybko stały się popularne, występując na wielu imprezach i zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia m.in. odznaka „Zasłużonemu Opolszczyźnie” , I i II miejsca w konkursie Święto Opolskiej Pieśni Ludowej w Gogolinie i Opolskich „Wiatrakach”
Dotychczas przez zespół przewinęło się ponad 80 osób, a skład występujący waha się od 15 do 20 osób. Waleckie artystki poznały ponad 150 śląskich pieśni ludowych, biesiadnych i obrzędowych.
Z okazji 30 - lecia zespołu „Walczanki” w dniu10 listopada 2005 roku odbyło się spotkanie jubileuszowe.

Walczanki.jpeg


zaspół Walczanki 1.jpeg


zespół Walczanki 2.jpeg


zespół Walczanki 3.jpeg


zespół Walczanki 4.jpeg


zespół Walczanki 5.jpeg


W dniu 04 grudnia 2005 roku zespół "Walczanki" otrzymał wyróżnienie I stopnia na Festiwalu Folkloru i Sztuki Ludowej "Jesień z folklorem" w Dobrzeniu Wielkim.