Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Publiczne Przedszkola

Sieć publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Walce DOCUchwała nr XIX,115,04 z dnia 27 maja 2004 r..doc (29,00KB)

Publiczne Przedszkole w Walcach
47-344 Walce
ul. Konopnickiej 6
tel 4 660 763

z oddziałem:

1.Walce ul. Mickiewicza 2 tel. 4 660 135

2.Grocholub ul. Opolska 19 tel. 4 660 129 - likwidacja przedszkola z dniem 31 sierpnia 2009 rok DOCuchwała Nr XXV,190,09 z dnia 16 kwietnia 2009 r..doc (23,50KB)


3.Rozkochów ul. Wiejska 28 tel. 4 660 115

Publiczne Przedszkole w Brożcu
Brożec
47-341 Żużela
ul. Miodowa 28
tel. 4 660 620

z oddziałem

1. Kromołów 51 tel. 4 660 954

Publiczne Przedszkole przy Szkole Podstawowej w Straduni
Stradunia
47-341 Żużela
ul. Powstańców Śl. 32
tel. 4 660 253

Publiczne Przedszkole w Dobieszowicach
Dobieszowice
ul. Główna 22
tel. 4 660 149

likwidacja przedszkola z dniem 01 września 2004 rok

Odpłatność za korzystanie z placówek wychowania przedszkolnego
DOCUchwała Nr XXVII,199,09 z dnia 17 czerwca 2009 r..doc (32,50KB)
 

Publiczne Przedszkole w Walcach z oddziałami zamiejscowymi

w Walcach, Grocholubiu i Rozkochowie

 

Charakterystyka  placówki

 

          Siedziba Publicznego Przedszkola w Walcach jest zlokalizowana w centrum wsi przy ul. M. Konopnickiej 6. Jest to budynek jednopiętrowy.

Na piętrze znajdują się mieszkania dla nauczycieli, natomiast parter to pomieszczenia przedszkolne: dwie sale zajęć, sala do gimnastyki, szatnia, łazienka, gabinet dyrektora, gabinet logopedy oraz jadalnia, kuchnia i pomieszczenia gospodarcze. W oparciu o metraż określono liczbę miejsc na 56.

          Oddziały zamiejscowe przedszkola znajdują się w miejscowościach Walce, Grocholub i Rozkochów. Budynek przy ul. A. Mickiewicza 2, zaadaptowany z domu mieszkalnego na przedszkole, posiada dwie sale zajęć, szatnię, łazienkę, gabinet dyrektora oraz kuchnię i pomieszczenia gospodarcze. Przedszkole nie posiada jadalni, dzieci spożywają  posiłki w salach zajęć. Określona liczba miejsc – 33.

          Oddział w Grocholubiu, podobnie jak wyżej opisywany, jest zaadaptowany z budynku mieszkalnego. Na piętrze są mieszkania lokatorów, na parterze duża sala zabaw , sala zajęć i jadalnia  oraz szatnia, łazienka i kuchnia.

          Najmniejszy oddział, orzeczony na 18 miejsc wg metrażu pomieszczeń, mieści się w  budynku po Szkole Podstawowej  w Rozkochowie. Sala, łazienka, szatnia i kuchnia – to  pomieszczenia należące do przedszkola.

         Wszystkie pomieszczenia opisywanych oddziałów są odpowiednio umeblowane. W salach zabaw oprócz meblościanek są stoliki, krzesełka, szafki, tablice oraz różne kąciki: konstrukcyjny, majsterkowicza, kuchenka, pokój lalek itp. Jest wiele zabawek, pomocy dydaktycznych, sprzęt techniczny tj. radiomagnetofon,  kserokopiarka, komputer i inne. Łazienki są wyremontowane, wyłożone kafelkami, kabiny i sprzęt sanitarny dostosowany do wzrostu dzieci.

        Wokół każdej placówki rozciąga się ogród z kompletem urządzeń do zabaw (zjeżdżalnie, huśtawki i inne).

 

         Przedszkole zatrudnia sześć nauczycielek wychowania przedszkolnego, dwóch nauczycieli religii, dwie nauczycielki języka niemieckiego, logopedę oraz sześć pracowników  technicznych plus czterech palaczy w sezonie grzewczym.

Cała kadra pedagogiczna dba o własne doskonalenie zawodowe, nauczycielki podnoszą kwalifikacje, uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach, kursach i szkoleniach.

 

     Nauczycielki wraz z rodzicami organizują uroczystości i imprezy na terenie placówki i na zewnątrz. Są one związane z kultywowaniem tradycji narodowych i lokalnych, wprowadzają dziecko w świat kultury i sztuki. Dzieci z przedszkola uczestniczą też w uroczystościach lokalnych t.j.:

Dni Walec, Dożynki, warsztaty kroszonkarskie, wigilia dla samotnych, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i inne.

 

 Wizja przedszkola

 

Nasze przedszkole – przedszkolem otwartym na potrzeby dzieci

i rodziców, promującym zdrowie, przywiązanie do regionu

i zapobiegającym rozwojowi agresji wśród dzieci.

 

Misja przedszkola

 W naszym przedszkolu dziecko: 

 • Znajduje możliwości indywidualnego rozwoju.
 • Zdobywa wiedzę i umiejętności dzięki aktywnym metodom pracy.
 • Poznaje swoje prawa.
 • Czuje się bezpiecznie w życzliwej, dobrej atmosferze.
 • Uczy się zachowań asertywnych.

W roku szkolnym 2005/2006 przyjęto do przedszkola 1002 dzieci wg tabeli:

 

 

 

Oddziały

 

 

Walce, ul.

Konopnickiej

Walce, ul.

Mickiewicza

Grocholub

Rozkochów

Ogółem:

Dzieci 6l.

19

  8

3

4

34

Dzieci 5l.

  8

  7

5

3

23

Dzieci 3-4l.

17

10

10

8

45

Ogółem:

44

25

18

15

102

 

  

 

 Główne założenie pracy przedszkola

w roku szkolnym 2005/2006

 

Życie zgodne z prawami natury – edukacja ekologiczna.

 

„Jeśli myślisz rok naprzód – sadź ryż,

jeśli myślisz 10 lat naprzód – sadź drzewa,

lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód – ucz ludzi. ”

 

     Zgodnie z założeniem, nauczycielki w pracy z dziećmi obejmują takie obszary jak: 

 1. Znaczenie roślin i zwierząt w życiu człowieka,
 2. Znaczenie wody dla ludzi, roślin i zwierząt,
 3. Znaczenie powietrza dla życia na ziemi,
 4. Znaczenie gleby w przyrodzie,
 5. Rozwijanie dziecięcych zainteresowań środowiskiem leśnym, łąkowym, polnym,
 6. Kształtowanie aktywnej postawy wobec ochrony środowiska,

 

     W obrębie tych obszarów stwarzają warunki do prowadzenia doświadczeń, obserwacji, interpretowania i wnioskowania.

 

We wrześniu b.r. dzieci wraz z rodzicami zwiedziły opolskie ZOO. Wycieczka była wstępem do całotygodniowego tematu kompleksowego „Zwierzęta w ZOO”.  Poznane  zwierzęta stały się inspiracją do zajęć i zabaw. Dzieci z entuzjazmem mówiły o swoich przeżyciach i obserwacjach,

rysowały swoje ulubione zwierzę, wymyślały o zwierzętach piosenki.

 

W październiku przedszkolaki przyniosły do przedszkola szczepki kwiatów doniczkowych, obserwowały jak rozwijały się korzonki a następnie sadziły kwiaty do własnych doniczek. Co dzień obserwują jak rosną.

 

Listopad to miesiąc w którym dzieci w myśl ochrony środowiska sortowały odpady wytwarzane przez człowieka. Przedszkole wraz z rodzicami przeprowadziło akcję zbiórki surowców wtórnych.

 

      Obok realizacji głównego założenia planu rocznego w placówkach przedszkolnych wciąż dzieje się coś ciekawego.

5 grudnia – był dniem szczególnie radosnym dla dzieciaków. Dzieci z Grocholubia i  Rozkochowa przyjechały do Walec, aby wspólnie z kolegami z Walec obejrzeć teatrzyk pt. „Przydrożna kapliczka, czyli jak biedny szewc

i bogaty młynarz Pana Jezusa gościli”. Głęboka treść przedstawienia ukazała wielką wartość, jaką jest miłość bliźniego. Dobroć serca została wynagrodzona, natomiast pycha, chciwość i brak wrażliwości na cudzą niedolę spotkały się z karą.

Temat przedstawienia to dobre wprowadzenie w okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.

Tego dnia przedszkolaki miały jeszcze chwilę na wspólne zabawy, po czym przywitały bardzo ważnego gościa – Świętego Mikołaja.

Św. Mikołaj słynący z dobrego serca, w zamian za wiersze i piosenki obdarował dzieci prezentami. 

 

(Opracowała: XII 2005 rok - Dyrektor Mariola Triebler)

 

plakat ops-góra.jpeg
plakat ops - dół.jpeg

 


Uśmiech przedszkolaka
W trosce o rozwój dziecka
Od września 2009 r. w Publicznych Przedszkolach w Walcach i Brożcu realizowany jest projekt „Uśmiech przedszkolaka…” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Poddziałanie 9.1.1. W ramach tego projektu waleckie przedszkole wydłużyło czas pracy o 3 godziny dziennie, a przedszkole brożeckie o 2 godziny - dwa razy w tygodniu. Dzięki temu mogą się odbywać dodatkowe zajęcia dla dzieci: muzyczno - taneczne, plastyczno - techniczne, teatralne, gimnastyczne i plastyczno - muzyczne. Realizacja projektu umożliwia również organizację różnego rodzaju imprez, uroczystości oraz wyjazdów dzieci. 
Dzieci - w wieku 3-6 lat - uczestniczące w projekcie, wzięły udział w wycieczkach: do opolskiego zoo, Teatru Lalki i Aktora w Opolu oraz kina. Dla niektórych, zwłaszcza młodszych dzieci, był to pierwszy taki wyjazd całą grupą. Przeżyciem dla maluchów były nie tylko atrakcje związane z celem wycieczki, ale również sam przejazd autobusem.
007.jpeg
W grudniu 2009 r. dla przedszkolaków dwukrotnie zostało zorganizowane spotkanie ze Świętym Mikołajem, przez co - ku uciesze milusińskich - dzieci również dwukrotnie otrzymały upominki. Pierwsze spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach, i miało charakter wspólnej zabawy i pląsów, drugie natomiast - to było nasze tradycyjne spotkanie z Mikołajem na terenie placówki przedszkolnej. Ponadto przed Świętami Bożego Narodzenia w przedszkolu została zorganizowana wieczerza wigilijna z opłatkiem, świątecznymi paczkami i śpiewaniem kolęd.
062.jpeg
W czasie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 10 stycznia 2010 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach na dużej scenie, przed liczną publicznością, przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny przygotowany w ramach tego projektu. Do występu przygotowywały się na zajęciach muzyczno - tanecznych, realizowanych od września 2009 r. podczas dodatkowych godzin funkcjonowania przedszkola, finansowanych w ramach projektu „Uśmiech przedszkolaka...”.
302.jpeg
Zajęcia teatralne, odbywające się w ramach projektu, zaowocowały przedstawieniem jasełkowym, w którym 5 stycznia 2010 r. przedszkolaki mogły pochwalić się swoimi umiejętnościami aktorskimi przed rodzicami. Jasełka stworzyły świetny klimat do wspólnego z rodzicami śpiewania kolęd, a później maluchy częstowały swoich rodziców własnoręcznie przygotowanymi ciasteczkami. Impreza jasełkowa obywała się w specjalnie na tę okazję przygotowanej scenerii, na tle której wszyscy chętnie się fotografowali. Dzieci były poprzebierane w różnorodne i pomysłowe stroje. Dodatkową okazją do prezentowania rozwijających się zdolności aktorskich u dzieci była impreza środowiskowa z okazji Dni Babci i Dziadka, zorganizowana w przedszkolu 21 stycznia. Przedstawienie jasełkowe oraz wspólne kolędowanie zostały dodatkowo wzbogacone o recytację wierszy dla babć i dziadków oraz o życzenia przekazywane poprzez śpiew. Babcie i dziadkowie zostali obdarowani wykonanymi podczas zajęć plastyczno - technicznych kwiatkami z papieru.
261.jpeg
W lutym 2010 r. w sali widowiskowej domu kultury w Walcach odbył się Bal Maskowy dla przedszkolaków z Walec i Brożca. Wspólna impreza pozwoliła zintegrować dzieci z różnych środowisk wiejskich Bal przysporzył dzieciom dużo radości i dał możliwość nawiązania nowych przyjaźni. Impreza była prowadzona przez zawodowego wodzireja, który dla maluchów przygotował szereg atrakcji, łącznie z różnego rodzaju rekwizytami, dzięki którymi podczas zabawy dzieci podróżowały różnymi ścieżkami wyobraźni. Przygotowany został również poczęstunek dla przedszkolaków.
DSC00531.jpeg
Realizacja projektu w obu przedszkolach potrwa do końca sierpnia. Przed przedszkolakami jeszcze wiele atrakcji i ciekawych zajęć.