- Menu podmiotowe
- JEDNOSTKI ORGANIZACYJNE
- Publiczne Przedszkola
Publiczne Przedszkola
Sieć publicznych przedszkoli prowadzonych przez Gminę Walce Uchwała nr XIX,115,04 z dnia 27 maja 2004 r..doc (29,00KB)
Publiczne Przedszkole w Walcach
47-344 Walce
ul. Konopnickiej 6
tel 4 660 763
z oddziałem:
1.Walce ul. Mickiewicza 2 tel. 4 660 135
2.Grocholub ul. Opolska 19 tel. 4 660 129 - likwidacja przedszkola z dniem 31 sierpnia 2009 rok uchwała Nr XXV,190,09 z dnia 16 kwietnia 2009 r..doc (23,50KB)
3.Rozkochów ul. Wiejska 28 tel. 4 660 115
Publiczne Przedszkole w Brożcu
Brożec
47-341 Żużela
ul. Miodowa 28
tel. 4 660 620
z oddziałem
1. Kromołów 51 tel. 4 660 954
Publiczne Przedszkole przy Szkole Podstawowej w Straduni
Stradunia
47-341 Żużela
ul. Powstańców Śl. 32
tel. 4 660 253
Publiczne Przedszkole w Dobieszowicach
Dobieszowice
ul. Główna 22
tel. 4 660 149
likwidacja przedszkola z dniem 01 września 2004 rok
Odpłatność za korzystanie z placówek wychowania przedszkolnego
Uchwała Nr XXVII,199,09 z dnia 17 czerwca 2009 r..doc (32,50KB)
Publiczne Przedszkole w Walcach z oddziałami zamiejscowymi
w Walcach, Grocholubiu i Rozkochowie
Charakterystyka placówki
Siedziba Publicznego Przedszkola w Walcach jest zlokalizowana w centrum wsi przy ul. M. Konopnickiej 6. Jest to budynek jednopiętrowy.
Na piętrze znajdują się mieszkania dla nauczycieli, natomiast parter to pomieszczenia przedszkolne: dwie sale zajęć, sala do gimnastyki, szatnia, łazienka, gabinet dyrektora, gabinet logopedy oraz jadalnia, kuchnia i pomieszczenia gospodarcze. W oparciu o metraż określono liczbę miejsc na 56.
Oddziały zamiejscowe przedszkola znajdują się w miejscowościach Walce, Grocholub i Rozkochów. Budynek przy ul. A. Mickiewicza 2, zaadaptowany z domu mieszkalnego na przedszkole, posiada dwie sale zajęć, szatnię, łazienkę, gabinet dyrektora oraz kuchnię i pomieszczenia gospodarcze. Przedszkole nie posiada jadalni, dzieci spożywają posiłki w salach zajęć. Określona liczba miejsc – 33.
Oddział w Grocholubiu, podobnie jak wyżej opisywany, jest zaadaptowany z budynku mieszkalnego. Na piętrze są mieszkania lokatorów, na parterze duża sala zabaw , sala zajęć i jadalnia oraz szatnia, łazienka i kuchnia.
Najmniejszy oddział, orzeczony na 18 miejsc wg metrażu pomieszczeń, mieści się w budynku po Szkole Podstawowej w Rozkochowie. Sala, łazienka, szatnia i kuchnia – to pomieszczenia należące do przedszkola.
Wszystkie pomieszczenia opisywanych oddziałów są odpowiednio umeblowane. W salach zabaw oprócz meblościanek są stoliki, krzesełka, szafki, tablice oraz różne kąciki: konstrukcyjny, majsterkowicza, kuchenka, pokój lalek itp. Jest wiele zabawek, pomocy dydaktycznych, sprzęt techniczny tj. radiomagnetofon, kserokopiarka, komputer i inne. Łazienki są wyremontowane, wyłożone kafelkami, kabiny i sprzęt sanitarny dostosowany do wzrostu dzieci.
Wokół każdej placówki rozciąga się ogród z kompletem urządzeń do zabaw (zjeżdżalnie, huśtawki i inne).
Przedszkole zatrudnia sześć nauczycielek wychowania przedszkolnego, dwóch nauczycieli religii, dwie nauczycielki języka niemieckiego, logopedę oraz sześć pracowników technicznych plus czterech palaczy w sezonie grzewczym.
Cała kadra pedagogiczna dba o własne doskonalenie zawodowe, nauczycielki podnoszą kwalifikacje, uczestniczą w różnego rodzaju warsztatach, kursach i szkoleniach.
Nauczycielki wraz z rodzicami organizują uroczystości i imprezy na terenie placówki i na zewnątrz. Są one związane z kultywowaniem tradycji narodowych i lokalnych, wprowadzają dziecko w świat kultury i sztuki. Dzieci z przedszkola uczestniczą też w uroczystościach lokalnych t.j.:
Dni Walec, Dożynki, warsztaty kroszonkarskie, wigilia dla samotnych, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i inne.
Wizja przedszkola
Nasze przedszkole – przedszkolem otwartym na potrzeby dzieci
i rodziców, promującym zdrowie, przywiązanie do regionu
i zapobiegającym rozwojowi agresji wśród dzieci.
Misja przedszkola
-
Znajduje możliwości indywidualnego rozwoju.
-
Zdobywa wiedzę i umiejętności dzięki aktywnym metodom pracy.
-
Poznaje swoje prawa.
-
Czuje się bezpiecznie w życzliwej, dobrej atmosferze.
-
Uczy się zachowań asertywnych.
W roku szkolnym 2005/2006 przyjęto do przedszkola 1002 dzieci wg tabeli:
|
Oddziały |
|
|||
|
Walce, ul. Konopnickiej |
Walce, ul. Mickiewicza |
Grocholub |
Rozkochów |
Ogółem: |
Dzieci 6l. |
19 |
8 |
3 |
4 |
34 |
Dzieci 5l. |
8 |
7 |
5 |
3 |
23 |
Dzieci 3-4l. |
17 |
10 |
10 |
8 |
45 |
Ogółem: |
44 |
25 |
18 |
15 |
102 |
w roku szkolnym 2005/2006
Życie zgodne z prawami natury – edukacja ekologiczna.
„Jeśli myślisz rok naprzód – sadź ryż,
jeśli myślisz 10 lat naprzód – sadź drzewa,
lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód – ucz ludzi. ”
Zgodnie z założeniem, nauczycielki w pracy z dziećmi obejmują takie obszary jak:
-
Znaczenie roślin i zwierząt w życiu człowieka,
-
Znaczenie wody dla ludzi, roślin i zwierząt,
-
Znaczenie powietrza dla życia na ziemi,
-
Znaczenie gleby w przyrodzie,
-
Rozwijanie dziecięcych zainteresowań środowiskiem leśnym, łąkowym, polnym,
-
Kształtowanie aktywnej postawy wobec ochrony środowiska,
W obrębie tych obszarów stwarzają warunki do prowadzenia doświadczeń, obserwacji, interpretowania i wnioskowania.
We wrześniu b.r. dzieci wraz z rodzicami zwiedziły opolskie ZOO. Wycieczka była wstępem do całotygodniowego tematu kompleksowego „Zwierzęta w ZOO”. Poznane zwierzęta stały się inspiracją do zajęć i zabaw. Dzieci z entuzjazmem mówiły o swoich przeżyciach i obserwacjach,
rysowały swoje ulubione zwierzę, wymyślały o zwierzętach piosenki.
W październiku przedszkolaki przyniosły do przedszkola szczepki kwiatów doniczkowych, obserwowały jak rozwijały się korzonki a następnie sadziły kwiaty do własnych doniczek. Co dzień obserwują jak rosną.
Listopad to miesiąc w którym dzieci w myśl ochrony środowiska sortowały odpady wytwarzane przez człowieka. Przedszkole wraz z rodzicami przeprowadziło akcję zbiórki surowców wtórnych.
Obok realizacji głównego założenia planu rocznego w placówkach przedszkolnych wciąż dzieje się coś ciekawego.
5 grudnia – był dniem szczególnie radosnym dla dzieciaków. Dzieci z Grocholubia i Rozkochowa przyjechały do Walec, aby wspólnie z kolegami z Walec obejrzeć teatrzyk pt. „Przydrożna kapliczka, czyli jak biedny szewc
i bogaty młynarz Pana Jezusa gościli”. Głęboka treść przedstawienia ukazała wielką wartość, jaką jest miłość bliźniego. Dobroć serca została wynagrodzona, natomiast pycha, chciwość i brak wrażliwości na cudzą niedolę spotkały się z karą.
Temat przedstawienia to dobre wprowadzenie w okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia.
Tego dnia przedszkolaki miały jeszcze chwilę na wspólne zabawy, po czym przywitały bardzo ważnego gościa – Świętego Mikołaja.
Św. Mikołaj słynący z dobrego serca, w zamian za wiersze i piosenki obdarował dzieci prezentami.
(Opracowała: XII 2005 rok - Dyrektor Mariola Triebler)
W trosce o rozwój dziecka
Od września 2009 r. w Publicznych Przedszkolach w Walcach i Brożcu realizowany jest projekt „Uśmiech przedszkolaka…” dofinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Poddziałanie 9.1.1. W ramach tego projektu waleckie przedszkole wydłużyło czas pracy o 3 godziny dziennie, a przedszkole brożeckie o 2 godziny - dwa razy w tygodniu. Dzięki temu mogą się odbywać dodatkowe zajęcia dla dzieci: muzyczno - taneczne, plastyczno - techniczne, teatralne, gimnastyczne i plastyczno - muzyczne. Realizacja projektu umożliwia również organizację różnego rodzaju imprez, uroczystości oraz wyjazdów dzieci.
W grudniu 2009 r. dla przedszkolaków dwukrotnie zostało zorganizowane spotkanie ze Świętym Mikołajem, przez co - ku uciesze milusińskich - dzieci również dwukrotnie otrzymały upominki. Pierwsze spotkanie odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach, i miało charakter wspólnej zabawy i pląsów, drugie natomiast - to było nasze tradycyjne spotkanie z Mikołajem na terenie placówki przedszkolnej. Ponadto przed Świętami Bożego Narodzenia w przedszkolu została zorganizowana wieczerza wigilijna z opłatkiem, świątecznymi paczkami i śpiewaniem kolęd.
W czasie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 10 stycznia 2010 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach na dużej scenie, przed liczną publicznością, przedszkolaki zaprezentowały program artystyczny przygotowany w ramach tego projektu. Do występu przygotowywały się na zajęciach muzyczno - tanecznych, realizowanych od września 2009 r. podczas dodatkowych godzin funkcjonowania przedszkola, finansowanych w ramach projektu „Uśmiech przedszkolaka...”.
Zajęcia teatralne, odbywające się w ramach projektu, zaowocowały przedstawieniem jasełkowym, w którym 5 stycznia 2010 r. przedszkolaki mogły pochwalić się swoimi umiejętnościami aktorskimi przed rodzicami. Jasełka stworzyły świetny klimat do wspólnego z rodzicami śpiewania kolęd, a później maluchy częstowały swoich rodziców własnoręcznie przygotowanymi ciasteczkami. Impreza jasełkowa obywała się w specjalnie na tę okazję przygotowanej scenerii, na tle której wszyscy chętnie się fotografowali. Dzieci były poprzebierane w różnorodne i pomysłowe stroje. Dodatkową okazją do prezentowania rozwijających się zdolności aktorskich u dzieci była impreza środowiskowa z okazji Dni Babci i Dziadka, zorganizowana w przedszkolu 21 stycznia. Przedstawienie jasełkowe oraz wspólne kolędowanie zostały dodatkowo wzbogacone o recytację wierszy dla babć i dziadków oraz o życzenia przekazywane poprzez śpiew. Babcie i dziadkowie zostali obdarowani wykonanymi podczas zajęć plastyczno - technicznych kwiatkami z papieru.
W lutym 2010 r. w sali widowiskowej domu kultury w Walcach odbył się Bal Maskowy dla przedszkolaków z Walec i Brożca. Wspólna impreza pozwoliła zintegrować dzieci z różnych środowisk wiejskich Bal przysporzył dzieciom dużo radości i dał możliwość nawiązania nowych przyjaźni. Impreza była prowadzona przez zawodowego wodzireja, który dla maluchów przygotował szereg atrakcji, łącznie z różnego rodzaju rekwizytami, dzięki którymi podczas zabawy dzieci podróżowały różnymi ścieżkami wyobraźni. Przygotowany został również poczęstunek dla przedszkolaków.
Realizacja projektu w obu przedszkolach potrwa do końca sierpnia. Przed przedszkolakami jeszcze wiele atrakcji i ciekawych zajęć.